Czym jest aikido i jak zacząć je trenować?

Aikido jest to jedna z popularniejszych dziś sztuk walki. Cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i bardzo wiele osób chętnie się jej uczy lub myśli o tym by zacząć się uczyć. Zanim jednak zdecydujemy się na trenowanie aikido, warto wiedzieć dokładnie, czym ten sport jest i na czym polega.

Historia dyscypliny

Aikido jest to japońska sztuka walki, której podstawą są starodawne nurty aikijutsu i kenjutsu. Uprawiana jest zarówno jako walka wręcz, jak i walka z bronią: krótkim kijem, drewnianym mieczem czy nożem (a zwykle jego drewnianą imitacją). Choć aikido korzeniami sięgać może nawet XIII-XIV wieku, to jednak skodyfikowana została dopiero w początkach XX wieku przez Morihei Ueshibę. Ten japoński mistrz, określony często ”wielkim nauczycielem”, był znanym praktykiem i teoretykiem sztuk walki. W okresie wojny rosyjsko-japońskiej zgłosił się do wojska, a gdy szczęśliwie z wojny powrócił, w 1912 roku wraz z ochotnikami udał się na wyspę Hokkaido. Tam spotkał innego wielkiego mistrza – Sōkaku Takedę – twórcę historycznej japońskiej szkoły jiu jitsu, określanej mianem Daitō-ryū. To właśnie to spotkanie zainspirowało go do stworzenia własnej sztuki walki.

Styl skodyfikowany przez Ueshibę stopniowo zyskiwał na popularności. W 1925 roku mistrz został zaproszony do Akademii Marynarki w Tokio, gdzie zaprezentował swoją sztukę walki. Zorganizował też pokaz na dworze cesarskim. Przedstawiony przez niego styl zyskał ogólną aprobatę, a jego twórca przeprowadził się do stolicy i aż do drugiej wojny światowej kształcił nowych adeptów aikido. Niestety, kiedy podczas działań wojennych uczniowie Ueshiby zaczęli wykorzystywać jego styl do walki i zabijania, był bardzo zmartwiony. Wreszcie zdecydował, że aikido nie powinno być sztuką walki dla wybranych, a dostęp do niej powinien mieć każdy człowiek.

Dziś, choć marzenie Ueshiby nie do końca się zrealizowało, bezsprzecznie aikido jest jedną z najbardziej znanych sztuk walki na całym świecie.

Czym jest aikido?

Aikido to sztuka walki na którą składa się kilka głównych technik, złożonych przede wszystkim z rzutów i dźwigni. Zdaniem specjalistów, w sztuce tej wyróżnić można nawet ponad 2000 kombinacji technicznych. Choć jest to sztuka walki, bardziej spopularyzowała się jako działalność o charakterze rekreacyjno-sportowym. Co ciekawe, mimo iż jest to technika tak bardzo popularna, wielu specjalistów kwestionuje jej przydatność w samoobronie. Niektórzy twierdzą, że ciosy czy rzuty aikido nie spełniają swojej roli w praktyce i w rzeczywistej walce wręcz. Tak czy inaczej, ta sztuka walki ma swoich zwolenników.

Podkreśla się, że aikido polega przede wszystkim na neutralizowaniu ataków oraz kontroli atakującego. Ponadto, pozwala obronić się bez powodowania istotnych obrażeń zarówno u atakującego, jak i u osoby, która się broni.

Jak zacząć ćwiczyć aikido?

Jak z każdą sztuką walki, tak i z aikido, rozpoczęcie praktyk polega przede wszystkim na treningu. Osoby początkujące, dla najlepszego efektu, ćwiczyć powinny pod okiem nauczyciela. Jednak obecnie dobrym nauczycielem może okazać się nawet film instruktażowy na YouTube czy bogato ilustrowana książka, ukazująca wszelkie techniki aikido krok po kroku. Kluczem do szybszej nauki jest oczywiście walka wręcz i doskonalenie umiejętności w starciu z realnym przeciwnikiem. Dobrze zatem uczyć się z partnerem.

Zaczynając przygodę z aikido należy pamiętać o typowym fizycznym w przygotowaniu. Z pewnością nie ma mowy o tym, byśmy schodząc wprost z kanapy nagle okazali się świetnymi adeptami tej sztuki walki. Zanim więc przejdziemy do intensywnego treningu, najpierw zadbajmy o kondycję fizyczną.