Historia MMA. Kiedy mieszane sztuki walki zyskały taką popularność?

Mieszane sztuki walki, czyli MMA, należą dziś do najbardziej popularnych i widowiskowych dyscyplin, oglądanych na całym świecie. Cieszą się olbrzymim zainteresowaniem  prawie na każdym kontynencie i niemal w każdym kraju są zawodnicy, którzy osiągają lub chcą ociągać w tej dyscyplinie coraz lepsze wyniki. Trudno w to uwierzyć, że MMA to sport o  stosunkowo krótkiej historii. Skąd się wziął i jak to się stało, że stał się tak popularny?

Skąd się wzięło MMA?

Sam skrót nazwy dyscypliny  pochodzi z języka angielskiego: mixed martial arts – dokładnie właśnie mieszane sztuki walki. Tak jak nazwa ta wskazuje jest to dyscyplina, której zawodnicy korzystać mogą bardzo szerokiego zakresu różnych technik walki. Wynika to z faktu, iż w dyscyplinie tej istnieje bardzo mało ograniczeń co do stosowanych ciosów, chwytów, ataków.

Choć MMA w obecnej formie jest sportem stosunkowo nowym, to jednak tworzenie tej dyscypliny, zdaniem niektórych, sięgają nawet starożytności. W starożytnym Rzymie odbywały się zawody w dyscyplinie zwanej pankrationem. W zawodach tych walczący  łączyli techniki zaczerpnięte z pięściarstwa oraz walk greckich. Były to turnieje na tyle widowiskowe, że włączone zostały nawet do programu ówczesnych igrzysk olimpijskich.

MMA w dzisiejszym kształcie bardziej kojarzone jest już z brazylijską dyscypliną vale tudo, której turnieje organizowane były w latach 20. ubiegłego wieku. Główną cechą vale tudo były minimalne ograniczenia co do stosowanych w walce technik. I właśnie stąd wyewoluowało  dzisiejsze MMA.

Rozwój popularności MMA

Mieszane sztuki walki, zbliżone do ich obecnego charakteru, rozwijały się już od okresu po pierwszej wojnie światowej, jednak stosunkowo długo trwało oczekiwanie na prawdziwy przełom popularności tej dyscypliny. Szerszy rozgłos MMA zyskało dopiero za sprawą federacji UFC, choć w Japonii od 1985 roku działała już organizacja Shooto. W 1993 roku, czyli w roku powstania Ultimate Fighting Championship, w Japonii powstała też kolejna federacja, konkurencyjna dla już istniejącej: Pankrase. Jednak mimo podobnego okresu powstania, UFC i organizacje japońskie pozostały daleko od siebie i obecnie to właśnie amerykańska UFC wiedzie na świecie prym, podczas gdy federacje japońskie cieszą się lokalną popularnością w krajach Dalekiego Wschodu. Dlatego też, z pełnym przekonaniem powiedzieć można, że popularyzacja mieszanych sztuk walki od lat 90. odbywa się przede wszystkim właśnie za sprawą Ultimate Fighting Championship. Aby nie być gołosłownym warto wspomnieć tu o pomyłkowym, jednakże częstym zamiennym stosowaniem skrótów UFC i MMA. Oczywiście oznaczają one coś innego, bo MMA to przecież dyscyplina a UFC to promująca ją federacja, ale osoby nie do końca zorientowane, są o tym mylnie przekonane.

Swoją popularność mieszane sztuki walki zawdzięczają prawdopodobnie widowiskowe mu charakterowi gal i spektakularnym pojedynkom, pełnym efektownych starć, popisowych chwytów i wyjątkowych zwycięstw – oraz oczywiście fatalnych porażek.

UFC jest obecnie najbardziej znaną federacją mieszanych sztuk walki, a mistrzowie w niej występujący liczyć  mogą na światową rozpoznawalność i duże zarobki. Nic dziwnego, że to właśnie do tej organizacji wielu wojowników MMA chciałoby zostać zaproszonych. A szansę na to, by w mieszanych sztukach walki zaistnieć, mają zawodnicy wielu różnych dyscyplin. Często okazuje się, że doświadczenie w różnych sztukach walki pozwala w MMA osiągać spektakularne rezultaty. Jest oczywiste, że to ci wojownicy, którzy nie boją się zarówno stójki jak i parteru, mają szansę na mistrzostwo.

Wśród najbardziej popularnych dziś zawodników MMA o światowej sławie są między innymi Conor McGregor, Ronda Rousey, Anderson Silva  a także Polka Joanna Jędrzejczyk.

Na każdym niemal kontynencie istnieje kilka organizacji mieszanych sztuk walki. Tymi dominującymi i najbardziej znanymi, poza oczywiście Ultimate Fighting Championship, są Bellator, Absolute Championship Berkut, czy największa europejska organizacja, powstała w Polsce: Konfrontacja Sztuk Walki.