JabJabX wprowadza sztuczną inteligencję do nauki sztuk walki

Z czym kojarzą się nam sztuki walki? Z treningiem, samodoskonaleniem, wyrabianiem siły, czy relacją uczeń-mistrz. Myśląc o sztukach walki mamy na myśli również systemy walki, które powstały dawno, dawno temu. Tym, co z pewnością ze sztuką walki nam się nie skojarzy, jest sztuczna inteligencja. Czy mogłoby nam dziś przyjść do głowy, że sztuki walki można trenować właśnie z wykorzystaniem takich zdobyczy techniki? Okazuje się, że tak.

Sztuczna inteligencja dla sztuki walki

Twórcy pewnego start-upu wpadli na pomysł, w jaki sposób zaimplementować sztuczną inteligencję do nauki kung-fu. JabJabX, bo tak nazywa się właśnie startup z Hongkongu, dostrzegł, w jaki sposób wykorzystać można zdobycze współczesnej tej techniki  do trenowania i nauki sztuk walki. Informatycy JabJabX opracowali system o krótkiej nazwie “Al”, który wykorzystuje obliczenia do pomocy w rozwijaniu techniki kung-fu. Wydawać się to może nieprawdopodobne, ale zasada działania nie jest wcale tak skomplikowana.

Na myśl niektórym przychodzi prawdopodobnie robot-trener, albo zaawansowany egzoszkielet, który pokazuje adeptowi, jak poprawnie wykonywać ciosy. Nic bardziej mylnego. System “Al” łączy tradycyjne metody nauki walki z analizą informatyczną. Sztuczna inteligencja analizuje prędkość i siłę ciosów i na tej podstawie do osoby uczącej się walczyć kieruje indywidualne wskazówki, pomagające rozwijać technikę. Jak widać więc, adept podejmuje normalną fizyczną naukę, jednak liczyć może na wsparcie i precyzyjne uwagi komputera.

Hong Kong siedzibą kung-fu

Twórcy systemu “Al” za swoją siedzibę obrali Hongkong, a wyboru dokonali w oparciu o statystyki, które pokazują, że kung-fu cieszy się tu ogromną popularnością i jest elementem szerszej kultury. Gdzie zatem lepiej szukać osób potencjalnie zainteresowanych nauką z zastosowaniem sztucznej inteligencji, jak nie właśnie w Hongkongu?

W tej chwili system “Al” jest w fazie testów, badań i rozwoju. Jest to więc dopiero wstępna droga do nauki sztuki walki z pomocą sztucznej inteligencji. Jednak zainteresowanie produktem stworzonym przez JabJabX, jest już bardzo duże, a startup zdobył wiele nagród na różnych prestiżowych targach w Hongkongu.

Nie tylko sztuki walki

Wydaje się oczywiste, że “Al” może znaleźć swoje zastosowanie nie tylko w trenowaniu kung-fu. Zainteresowanie nim wyraża szereg film z innych sektorów. Najwięcej z obszaru ochrony zdrowia i edukacji. Tak naprawdę w tych dziedzinach sztuczna inteligencja znajduje swoje zastosowanie już od pewnego czasu. Na polu medycznym wykorzystywana jest do gromadzenia i przetwarzania danych, a także tworzenia obrazów pomocnych w diagnostyce. Z kolei w edukacji sztuczna inteligencja może być pomocna w poprawie procesu uczenia się.

Chociaż “Al” jest dopiero na wstępnym etapie, to jednak chiński rząd już teraz wyraził swoje żywe zainteresowanie tym projektem, a twórcy pomysłu uznani zostali za wielkich innowatorów.

Jeśli chodzi o inwestycje rządu w projekt, twórcy JabJabX mogą być pewni, że ich konto zostanie zasilone pokaźną sumą środków. Już od kilku lat rząd chiński sukcesywnie zwiększa swoje wydatki na badania i rozwój sztucznej inteligencji. Ciekawe, jak to dalej będzie się rozwijać.