Najlepsze filmy o sztukach walki

Filmy o sztukach walki biły rekordy popularności w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale po dziś dzień mają swoich zagorzałych fanów, a wiele z nich trafiło do kanonu światowego kina. Bruce Lee, Chuck Norris czy Jean Claude Van Damme dzięki filmom walki zyskali światową sławę i olbrzymie fortuny, stając się jednocześnie bożyszczami milionów i ideałami mężczyzn, do których wzdychały kobiety na całym globie. To właśnie filmy z ich udziałem po dziś dzień są tymi najsłynniejszymi. A które jeszcze? Oto kilka najbardziej znanych filmów o sztukach walki.

Kinowe bijatyki

Tym, co łączy wszystkie produkcje o sztukach walki, poza samym tematem, jest dynamiczna akcja, spektakularne bijatyki, a często także dobry i zły bohater, którzy w decydującej scenie mierzą się w walce. Krew, pot, i łzy, skomplikowane akrobacje i wygimnastykowani aktorzy, rozciągający się w szpagatach i innych wygibasach karate, kung fu czy jiu-jitsu –  to wszystko znamy z popularnych filmów o sztukach walki. Do tego dobrze dorzucić jakiś wątek miłosny – i przebój kinowy gotowy!

“Wojownicze Żółwie Ninja”

Bohaterami filmu z 1990 roku są cztery wojownicze żółwie, które – skażone mutagenem – zaczęły rosnąć i ostatecznie stały się antropomorficznymi istotami, obdarzonymi inteligencją, sprytem i emocjami. Żółwie wychowywane były przez wojowniczego szczura Splintera, który nadał swoim żółwim dzieciom imiona po sławnych malarzach: Raffaello, Donatello,  Michelangelo i Leonardo. Splinter był mistrzem ninjutsu i swoją umiejętność i wiedzę o tej sztuce walki przekazał żółwiom. Te, kiedy tylko dorosły, zaczęły wypuszczać się na ulice nowojorskiego Manhattanu, a to musiało zwiastować kłopoty.

Wojownicze żółwie stały się obrońcami miasta i jego mieszkańców, pojawiały się tam, gdzie ktoś potrzebował pomocy. Ich głównym przeciwnikiem byli Shredder, oraz jego dwaj pomocnicy Rocksteadyi Bebopa, oraz Krang, szef Shreddera. W całym filmie oczywiście jest mnóstwo scen, walki bijatyk, nie zabrakło też humoru, ale i wzruszających scen.

“Przyczajony tygrys, ukryty smok”

To prawdziwa klasyka wśród filmów o sztukach walki. W Hollywood zrobił niesamowitą karierę i zgarnął aż cztery statuetki Oscara. Bohaterem tego obrazu Anga Lee jest wojownik Li Mu Bai, który chce pomścić swojego mistrza. Ten niestety został zabity przez kobietę tajemniczą Nefrytową Lisicę, której jednak bohaterowi przez cały czas nie udaje się wytropić.Ostatecznie czuję się z tego powodu poniżony i upokorzony i postanawia przekazać swój legendarny miecz przyjaciółce, a ta ma go dostarczyć niejakiemu panu Te. Niestety jej wyprawa do Pekinu nie kończy się dobrze losy przyjaciółki toczą się w inny sposób a legendarny miecz zostaje skradziony. Ten film na pewno jest wart obejrzenia.

“Kickboxer”

Pierwszy film z tej serii pochodzi z 1989 roku. W tej części, jak i w dwóch kolejnych, w głównej roli pojawia się umięśniony Jean Claude Van Damme. Ale skupmy się na premierowym filmie. Dwaj bracia, Eric i Kurt, pojawiają się w Tajlandii gdzie Eric ma stoczyć walkę z mistrzem tajskiego kickboxingu,wielkim Tong Po. Niestety, z potyczki tej Amerykanin nie wychodzi cało. Z powodu obrażeń do końca życia skazany jest na wózek inwalidzki. Kurt, grany przez Van Damme’a,poprzysięga zemstę. Ale najpierw muszę się nauczyć bić. Znajduje tajemniczego mistrza Xiana, którego z trudem udaje mu się przekonać, żeby zaczął go trenować. Ostatecznie do walki dochodzi, a jaki był jej finał, to już chyba każdy wie.