Różnica pomiędzy UFC i MMA

MMA, czyli mieszane sztuki walki, cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie. Większość zainteresowanych wie, na czym ta dyscyplina polega, jednak w sieci stale pojawiają się pytania: czym różni się MMA od UFC? Jak widać, nie dla każdego więc te skróty są oczywiste. Choć pojawiają się one w odniesieniu do konkretnej dyscypliny, to jednak w żadnym wypadku nie oznaczają tego samego. Wręcz przeciwnie, z pewnością nie można ich używać zamiennie. Oto na czym dokładnie polega różnica.

UFC i MMA – co je łączy, co je różni?

Z różnicą pomiędzy UFC i MMA jest podobnie jak z WWE i wrestlingiem. Mówiąc najprościej: to pierwsze oznacza organizację lub federację, która za dany sport odpowiada i go promuje, a to drugie jest właśnie nazwą tej dyscypliny.

Skrót UFC oznacza Ultimate Fighting Championship. Jest to amerykańska organizacja, powstała w 1993 roku, promująca mieszane sztuki walki. UFC regularnie organizuje gale, które śledzą miliony osób na całym świecie, a wpływy z transmisji tych wydarzeń opiewają na miliony dolarów. Pierwsza gala UFC odbyła się 12 listopada 1993 roku w Denver, a udział wzięło kilku zawodników znanych z uprawiania innych dyscyplin: boksu, savate, kick-boksingu czy jiu-jitsu. Właśnie tę ostatnią dyscyplinę uprawiał Royce Gracie – brazylijski zawodnik, który dotąd dzierży rekord 11 zwycięstw przez poddanie rywala pod rząd. Do dziś jest jednym z niekwestionowanych mistrzów UFC i wielką gwiazdą. Zwyciężał w pierwszej trzeciej i czwartej gali. Co ciekawe, właśnie podczas tej pierwszej gali UFC po raz pierwszy użyto terminu “mieszane sztuki walki”. Autorem tego zwrotu był reporter gazety “Los Angeles Times” Howard Rosenberg.

Walki organizowane przez UFC były niezwykle spektakularne i przyciągały wielomilionowe widownie. Nic dziwnego, że zainteresowanie wokół mieszanych sztuk walki rosło w bardzo szybkim tempie. Równie szybko pojawiły się nawet protesty przeciw organizacji gal MMA w USA. Swój sprzeciw wyrażał m.in. senator John McCain. Choć machiny UFC nie dało się zatrzymać, to jednak zaczęto wprowadzać w niej szereg ograniczeń. Na przykład zabroniono niektórych ciosów, skrócono rundy do 5 minut, czy wprowadzono obowiązek walki w rękawicach.

Przez 10 lat  Ultimate Fighting Championship znacznie się rozwinęło, nadal jednak była to federacja pozostająca w cieniu japońskiej PRIDE Fighting Championships. Kiedy jednak PRIDE straciła kontrakt z wiodącą japońską telewizją, było jasne, że na czoło wysunie się właśnie UFC. Przypieczętowaniem tej rywalizacji pomiędzy UFC a PRIDE było wykupienie tej drugiej przez właścicieli amerykańskiej federacji.

Historia mieszanych sztuk walki

MMA, czyli z angielskiego mixed martial arts, to dyscyplina, która wyróżnia się dużym zakresem dozwolonych technik walki. Z tego też powodu zawodnicy, którzy ją uprawiają, często trenują kilka różnych dziedzin sztuk walki. Najlepsi są ci wojownicy, którzy łączą doskonałe umiejętności walki w stójce z świetną techniką walki w parterze. Wszystkie walki MMA, dzięki temu szerokiemu zakresowi technik, zwykle są bardzo emocjonujące i dynamiczne, a do tego widowiskowe.

Choć wiele osób sądzi, że MMA jest dyscypliną stosunkowo nową, to jednak jej korzenie powiązać można jeszcze ze sportami uprawianymi w antycznych igrzyskach olimpijskich. Jednak rzeczywiście w swojej współczesnej formie MMA sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku i związana jest brazylijskimi zawodami vale tudo, które charakteryzowały się właśnie wąskim zakresem ograniczeń w walce.

Obecnie dominującymi federacjami, organizującymi gale MMA na globalną skalę, są właśnie UFC, Bellator i Absolute Championship Berkut. Z kolei do największych w Europie zaliczana jest między innymi polska Konfrontacja Sztuk Walki.

Zatem podsumowując i wyjaśniając ostatecznie, czym jest MMA, a czym jest UFC, należy stwierdzić, że każda gala, organizowana przez Ultimate Fighting Championship, jest galą mieszanych sztuk walki. Natomiast nie każda gala MMA jest galą UFC. Różnice więc widać gołym okiem: MMA to dyscyplina sztuk walki, a UFC – organizacja, która walki w tej formule promuje.

Warto zwrócić uwagę na to, że często gwiazdy poszczególnych federacji pojawiają się na turniejach innych organizacji. Daje to więc możliwość zademonstrowania, który z mistrzów jest rzeczywiście tym największym czempionem.