Sztuki walki: które cieszą się dziś największą popularnością?

Istnieje wiele sztuk walki, które cieszą się mniejszą lub większą popularnością. Jedne oparte są na starych systemach samoobrony, inne powstały stosunkowo niedawno. Tak czy inaczej, większość z nich znajduje dziś swoich zwolenników i osoby, które chętnie je trenują. Która ze współczesnych sztuk walki są najpopularniejsza? Oto kilka z nich.

Sztuki walki a sporty walki

Na wstępie warto powiedzieć o tym, czym są sporty walki, a czym są sztuki walki. Te dwa określenia znacznie różnią się między sobą, choć nie każdy jest tego świadom. Najprościej powiedzieć można, że to niejako dwie osobne dziedziny, przy czym niektóre sztuki walki są również sportami walki. Sport walki jest techniką, która ma wymiar sportowy, rywalizacyjny. Z kolei w przypadku sztuk walki mówimy o takich w systemach, które powstały przede wszystkim, by służyć samoobronie. A mówiąc nieco bardziej precyzyjnie, o sportach walki możemy mówić zawsze w przypadku tych systemów, w których podstawowym celem jest właśnie rywalizacja i zwycięstwo na przykład w jakimś turnieju. Można walczyć o medal, puchar, rangę, czy inne dowolne trofeum, które podkreśla umiejętności danego zawodnika-zdobywcy.

Z kolei w przypadku sztuk walki mówimy o tych dyscyplinach, w których najważniejsze jest samo praktykowanie i doskonalenie swojej techniki. W tym przypadku nie mamy do czynienia z elementami rywalizacji i nie chodzi o to, by pokazać komuś, że jest się od niego lepszym. Zatem również motywacja do treningu sztuki walki jest całkiem inna, niż w przypadku sportu walki. W sportach walki walczymy o trofeum, a istotą treningu jest po prostu efekt szkoleniowy.

Chcąc wymienić kilka przykładów sztuk walki, można powiedzieć chociażby o różnych stylach karate, taekwondo, judo czy kendo. Z kolei sztukami walki są na przykład aikido brazylijskie, jiu-jitsu, boks tajski czy capoeira. Sztuką walki jest także krav maga oraz MMA. Z pewnością sztuką walki nie jest wrestling, który nie jest również sportem walki. Tu walka ma głównie charakter rozrywkowy i jest reżyserowana.

Podział sztuk walki

Zanim przejdziemy do wymienienia popularnych sztuk walki, warto wspomnieć o klasyfikacji tych dyscyplin. Podobnie jak w przypadku sportów walki wyróżnić można wiele szkół. Ogólnie dzielone są one według kilku głównych schematów. Na przykład stójka lub parter, który dzieli sztuki walki na takie, w których przeważa technika stojąca, na przykład w aikido czy karate, lub takie, w których przewaga walka w parterze, czyli w pozycji leżącej. Jednym z klasycznych przykładów są oczywiście zapasy.

Inny podział rozróżnia z kolei sztuki walki oparte na uderzeniach, na przykład karate czy boks tajski, oraz te oparte na chwytach, jak judo czy aikido. Kolejna klasyfikacja opiera się o kontaktowość i dzieli systemy na lekko, średnio oraz pełno kontaktowe.

Karate

Jedną ze starszych sztuk walki i jednocześnie sportów walki, jest karate. Jest to dziś dyscyplina znana na całym świecie i z całą pewnością przyznać można, że jest to jedna z tych najpopularniejszych. Szkółki karate spotkać można w wielu miastach w niemal każdym kraju. Dziś istnieje już ponad 100 odmian karate, które praktykowane są przez ludzi w różnym wieku, co jest nie bez znaczenia dla popularności tego stylu.

Mieszane sztuki walki

MMA  to sztuka walki o całkiem krótkiej historii, chodź dziś na całym świecie cieszy się olbrzymią popularnością – głównie za sprawą znanej federacji UFC. MMA charakteryzuje się dużym zakresem dozwolonych technik i w zasadzie prościej jest wymienić, czego w nim robić nie można. Dopuszcza się w zasadzie wszystko, co jest dozwolone w innych sztukach walki, poza bronią. Walki odbywają się w ringu nazywanym oktagonem, a gale rozpoczynają się często z wielką pompą.

Krav maga

Rosnącym uznaniem cieszy się krav maga, która w odróżnieniu od MMA, często trenowana jest przez zwykłych zjadaczy chleba, którym nie zależy na turniejach i rywalizacji. W krav madze liczy się przede wszystkim element samoobrony. Sztuka ta została opracowana przez siły obronne Izraela i łączy ze sobą elementy takich technik jak boks, jiu-jitsu czy judo.