Taekwondo – czym różni się od innych sztuk walki?

Taekwondo to sztuka walki która wywodzi się z Korei Południowej, a jej twórcą był generał Choi Hong-hi. Jest to dyscyplina wyróżniająca się spośród innych sztuk walki. Jej główną zasadą jest poddawanie ciała kontroli umysłu, czemu służą regularne ćwiczenia i doskonalenie duchowe. Jak dokładnie wygląda, na czym polega i czym różni się od innych popularnych sztuk walki?

Kiedy powstało taekwondo?

Początki taekwondo sięgają lat 50 ubiegłego wieku, kiedy to w Korei Południowej generał Choi Hong-hi opracował swój specjalny program treningowy, na bazie którego powstało właśnie taekwondo. Sama nazwa po raz pierwszy padła w 1955 roku. Została ona stworzona jako zlepek trzech słów “tae”, “kwon” i “do”, oznaczających odpowiednio nogę, pięść i drogę. Słowa te odzwierciedlać mają filozoficzne tło tej sztuki walki – czyli wymóg stałej pracy nad sobą.

Choć bezpośrednia geneza sztuki walki sięga zaledwie kilkudziesięciu lat wstecz, to jednak jej korzenie – jaki i innych systemów – odnaleźć można już w starożytności. Metody, które są w tej dyscyplinie stosowane, opierają się na kilku starokoreańskich systemach walki wręcz, a także na elementach karate. Początkowo w zamyśle twórcy taekwondo było sztuką samoobrony. Potem jednak nabrało wyraźniejszych cech walki.

Kolejne lata przyniosły tej dyscyplinie szybki rozwój. W 1966 roku Powstała Międzynarodowa Federacja Taekwondo (czyli ITF), a w 1972 roku – Światowa Federacja Taekwondo (WTF). Obecnie, od blisko 20 lat, dyscyplina jest sportem olimpijskim.

Taekwondo –  sztuka walki inna niż wszystkie

Tak jak w przypadku innych dalekowschodnich sztuk walki, tak i tu bardzo istotną rolę odgrywa kontrola umysłu i samodoskonalenie. Podobnie też, adepci zdobywają kolejne, coraz wyższe stopnie wtajemniczenia, które demonstrowanie są pasami. Każdy z pasów na inny kolor, a kolor to jest symboliczne znaczenie, które odzwierciedlać ma umiejętności adapta. I tak na przykład biały pas nosi osoba, która dopiero rozwija się w tej sztuce walki, pas żółty, będąc w drugim stopniem, oznacza już, że trenujący został pobudzony do działania. Z kolei ostatni, najwyższy pas – w kolorze czarnym – to symbol obszernej wiedzy i wyjątkowych umiejętności.

Tym, co jest warte podkreślenia jeśli chodzi o taekwondo, jest fakt, że jest to sztuka walki przeznaczona już dla kilkuletnich dzieci. Specjalnie opracowane zajęcia pozwalają maluchom na rozwijanie koordynacji ruchowej, poprawianie równowagi oraz ćwiczenie koncentracji i pamięci. Wszystko to początkowo odbywa się formie gier i zabaw, do których stopniowo i wraz z wiekiem dzieci dodaje się elementy samoobrony i walki.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na skomplikowany system punktacji, który nieco różni się, zależności od federacji. Dla przykładu WTF punkty przydzielane są za ciosy w tułów, twarz oraz resztę głowy, przy czym istotne jest, by ciosy były wykonane dokładnie i silnie. Właśnie ta ostatnia reguła często budzi kontrowersje – szczególnie na turniejach taekwondo. podczas gdy wprawiony zawodnik ledwie w ciągu sekundy oddać może nawet trzy ciosy, sędzia punktujący walkę może ich nawet nie zauważyć, a z pewnością będzie miał trudność z oceną owej dokładności i siły.