WWE – prawdziwe czy udawane?

WWE to dziś jedna z najbardziej znanych firm, zajmujących się organizacją wydarzeń z dziedziny wrestlingu. Sam wrestling z kolei, choć przez niektórych uznawany jest za dyscyplinę sportu, w rzeczywistości ma ze sportem mało wspólnego. Mimo że prawdopodobnie nie skorzystaliby z STS bonusu, aby obstawić, ludzie wciąż lubią go oglądać.W czasach boomu na wrestling byli fani, którzy wierzyli, że wojownicy walczą naprawdę. Choć dotąd niektórzy sprzeczają się, jak jest w rzeczywistości, panuje ogólne przekonanie, że walki te są reżyserowane. A jak jest naprawdę?

Wrestling i WWE, czyli co jest czym

Słowem wstępu warto wspomnieć o kilku kwestiach definicyjnych. Mówiąc o wrestlingu często używa się wspomnianego skrótu, tymczasem WWE to nie nazwa samej dyscypliny, ale określenie amerykańskiej firmy z branży rozrywkowej, która od lat zajmuje się właśnie promocją wrestlingu i organizacją gal wrestlerskich. Zatem określenia to nie powinny padać zamiennie, szczególnie że wrestling jako dyscyplina powstał dużo dużo wcześniej, niż WWE.

Historia wrestlingu

Na początek warto powiedzieć jak dokładnie kształtowała się ta dyscyplina. Obecnie spopularyzowana forma tego widowiska najbardziej związana jest właśnie z amerykańską WWE, a wcześniej CWC, powstałą jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak pierwsza forma wrestlingu swoimi korzeniami tkwi w brytyjskim w sporcie, zwanym wolnoamerykanką. Dyscyplina ta kształtowała się jeszcze w dziewiętnastym wieku i była sportem walki, w którym wszystkie chwyty były dozwolone – oczywiście poza tymi, które mogły zagrozić czyjemuś życiu. Już w tamtych czasach wrestling cieszył się dużą popularnością, a zawodnicy, którzy walczyli w tym sporcie, zdobyli spore uznanie. Jednym z nich był Gene LeBell, który podobnie jak wielu gwiazdorów tej dziedziny, zawodowo trudnił się kaskaderstwem i pasjonował sportami walki.

Kiedy na przełomie XIX i XX wieku, wrestling dotarł do Stanów Zjednoczonych, zyskał tam ogromną popularność. Nic dziwnego, że już w latach pięćdziesiątych powstała pierwsza organizacja do promocji tej formy rozrywki, czyli wspomniane CWC. Już wtedy konkurencja w organizacji zawodów wrestlerskich na terenie Stanów Zjednoczonych była ogromna.

W 1963 roku CWC przekształciło się w WWWF – czyli World Wide Wrestling Federation, której główną gwiazdą stał się Włoch Bruno Sammartino. W tej formie organizacja funkcjonowała do 1982 roku, czyli niespełna 20 lat. Następnie, z powodu przekształceń własnościowych w obrębie firmy, właśnie w roku 1982 powstała popularna dziś World Wrestling Federation, funkcjonująca od 2002 roku jako WWE, czyli World Wrestling Entertainment.

Wrestling – udawana czy prawdziwa walka?

Choć wresting korzeniami wywodzi się ze sportu, obecnie ze sportem ma niewiele wspólnego, a sama już nazwa największej organizacji promującej go wyjaśnia, że mamy tu do czynienia z pewną formą rozrywki. Nie ma co ukrywać – każda gala wrestlerska to skrupulatnie reżyserowane widowisko, w którym zawodnikom nie ma prawa stać się cokolwiek złego. Oczywiście wypadki się zdarzają, bo –  jakby nie było – jest to rozrywka kontaktowa, jednak odpowiednie przygotowanie zawodników obejmuje między innymi takie zadawanie ciosów czy wykonywanie chwytów, by przeciwnikowi zrobić jak najmniejszą krzywdę. Z drugiej strony, zawodnicy uczą się też jak upadać, jak poddawać się konkretnym chwytom, by pozostać bezpiecznym, a jednocześnie widzom zapewnić świetną zabawę i prawdziwe emocje.

Wrestling to także oryginalny wygląd zawodników, dopracowane kostiumy i całe role, które mają odgrywać w ringu. Wszystko to tworzy nietypowe show, które – choć zwykle jego wynik jest z góry zaplanowany – dla widzów jest ciekawym przeżyciem. Podsumowując można więc powiedzieć, że chociaż wrestling to rzeczywiście reżyserka, to jednak zarówno przygotowanie zawodników, jak i emocje widzów są prawdziwe.

Art.spons.